Polskie seriale Player.pl – co oglądać? "Skazana", "Szadź", "Chyłka", "Nieobecni" i inne produkcje platformy
Nikodem Pankowiak
7 września 2021, 18:03
"Skazana" (Fot. Player.pl)
Z okazji premiery serialu "Skazana" na Player.pl przyglądamy się najlepszym produkcjom oryginalnym tej platformy. "Szadź", "Nieobecni" i seria o Chyłce to tylko niektóre tytuły warte uwagi.
Z okazji premiery serialu "Skazana" na Player.pl przyglądamy się najlepszym produkcjom oryginalnym tej platformy. "Szadź", "Nieobecni" i seria o Chyłce to tylko niektóre tytuły warte uwagi.
Player.pl wyrasta na istotnego gracza rynku seriali jakościowych w Polsce, a premiera serialu "Skazana" z Agatą Kuleszą w roli głównej tylko udowodniła coraz mocniejszą pozycję tej platformy VoD. Sprawdźmy zatem, jakie oryginalne polskie produkcje można oglądać na Playerze i dlaczego w ogóle warto przyjrzeć im się z bliska.
Skazana – 2. odcinek już dostępny na Player.pl
Agata Kulesza to od lat ścisły top polskich aktorek – od czasu jej występów w "Róży" i "Idzie" oczekiwania wobec każdej jej roli są wysokie. W serialu "Skazana" Kulesza gra postać Alicji Mazur, surowej sędzi, która zostaje niesłusznie skazana za morderstwo i trafia do miejsca, do którego nie powinien trafić żaden sędzia – więzienia, gdzie spotyka kobiety, które w przeszłości skazała na odsiadkę w więzieniu. Przy życiu główną bohaterkę będzie utrzymywać myśl o nastoletniej córce oraz chęć zemsty na ludziach, którzy ją wrobili, jednakże sama będzie musiała przy tym uważać na każdy swój krok – niektóre z więźniarek tylko czekają, by wyrównać z nią rachunki.
Dwa z ośmiu odcinków serialu są dostępne na Playerze i po ich emisji możemy śmiało stwierdzić, iż serial ma potencjał, aby stać się najlepszą polską produkcją w historii tej platformy. Agata Kulesza przyzwyczaiła widzów do tego, że jako aktorka nigdy nie schodzi poniżej pewnego, wysokiego poziomu – i tym razem jest podobnie. Główna intryga, czyli poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, kto i dlaczego wrobił główną bohaterkę w morderstwo, zapowiada się intrygująco – czyżby za wszystkim stali przedstawiciele przestępczości zorganizowanej, którą Alicja Mazur bezwzględnie zwalczała na sali sądowej?
Nowa oryginalna produkcja Playera została zainspirowana książką "Skazane na potępienie" Ewy Ornackiej, a jak zapewniają sami twórcy, wiele z postaci przedstawionych w produkcji inspirowanych jest prawdziwymi przestępczyniami, znanymi z pierwszych stron gazet. Obok Kuleszy w serialu występują m.in. Michał Czernecki, Bartłomiej Topa i Aleksandra Adamska.
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
A skoro już jesteśmy przy niesłusznie skazanych, nie można zapomnieć o serialowej wersji najgłośniejszego polskiego filmu zeszłego roku. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to 4-odcinkowa historia chłopaka niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Ta produkcja to nie tylko chwytająca za serce i gardło historia, obok której trudno przejść obojętnie. To także rewelacyjne występy grającego tytułową rolę Piotra Trojana i grającej matkę Tomka Komendy Agaty Kuleszy. Jeśli widzieliście film, a jest taka szansa, bo odniósł on sukces nie tylko artystyczny, ale i komercyjny, sięgnijcie po jego odcinkową wersję, zdecydowanie warto. Tym bardziej że jest to serial, który spokojnie możecie obejrzeć w jeden wieczór.
Nieobecni
Tajemnicze zaginięcie to coś, co może zwiastować intrygującą kryminalną historię. Tak jest również w "Nieobecnych", gdzie Mila Gajda (w tej roli Justyna Wasilewska, jedna z najlepszych polskich aktorek młodego pokolenia) wraca do rodzinnego miasteczka na święta tylko po to, by odkryć, że jej najbliżsi zniknęli w tajemniczych okolicznościach. W ich poszukiwaniu bierze udział podkomisarz Filip Zachara (Piotr Głowacki) – funkcjonariusz Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych. Głowacki kolejny raz udowadnia tutaj, iż ma talent do grania charakterystycznych bohaterów – jego mający zespół Aspergera bohater zdecydowanie wyróżnia się na ekranie, a przy tym aktorowi udaje się nie przeszarżować w swojej roli.
Polska nie jest Skandynawią i wciąż brakuje nam udanych produkcji kryminalnych, dlatego tym bardziej cieszy, że "Nieobecni" pozytywnie wyróżniają się na tym polu. Serial zdobył także uznanie widzów i w 2022 roku możemy spodziewać się jego 2. sezonu.
Szadź
Kolejna oryginalna produkcja Playera to triumfalny powrót Macieja Stuhra do telewizji po roli w "Belfrze". Triumf to tym większy, iż aktor – w ostatnich latach kojarzony przede wszystkim z występów w "Planecie singli" – wcielił się w postać seryjnego mordercy, Piotra Wolnickiego. To jeden z niewielu przypadków w Polsce, gdy główny bohater serialu jest tak naprawdę antybohaterem. Ale "Szadź" to nie tylko występ – nomen omen bardzo dobry – Stuhra. Na ekranie błyszczy także Aleksandra Popławska w roli komisarz Agnieszki Polkowskiej, która bierze udział w śledztwie dotyczącym morderstwa, które rzekomo popełnił Wolnicki. Bohaterka nie zdaje sobie jeszcze sprawy, że jej udział w śledztwie nie jest dziełem przypadku, a między nią i Wolnickim zaczyna się swego rodzaju gra, w której stawka jest wysoka.
Serial, którego fabułę oparto na książce Igora Brejdyganta, doczekał się już dwóch sezonów. Póki co nie wiadomo, czy możemy spodziewać się kolejnych odcinków. Jeśli tak, zobaczymy je najwcześniej w 2022 roku.
Żywioły Saszy
Przyznaję, mam słabość do Magdaleny Boczarskiej i uważam ją za jedną z najlepszych polskich aktorek. Dlatego przy ocenie "Żywiołów Saszy" mogę być nieco nieobiektywny. Ta produkcja zdecydowanie przypadła mi do gustu, choćby ze względu na przełamanie pewnych schematów – tym razem główna bohaterka, Sasza Załuska (w tej roli Boczarska), która wraca po latach do Polski z Wielkiej Brytanii, gdzie zdobyła wykształcenie w profilowaniu kryminalnym, poszukuje nie mordercy, a podpalacza kamienic. Jest to całkiem odświeżające podejście, a zawdzięczamy Katarzynie Bondzie, autorce kryminalnej tetralogii "Cztery żywioły Saszy Załuskiej", na której oparto serial.
Ta produkcja to nie tylko kolejna udana kreacja Boczarskiej, ale też m.in. zaskakujący Piotr Cyrwus, kolejny raz przełamujący swój wizerunek "Rysia z Klanu". Jeśli lubicie kryminały, a przy tym zaczynacie odczuwać znużenie faktem, iż kolejny ekranowy morderca niewiele różni się od poprzedniego, "Żywioły Saszy" mogą być dla was ciekawą odskocznią.
Seria o Chyłce
To od serialowej adaptacji serii książek Remigiusz Mroza Player zaczął liczyć się jako poważny gracz na serialowym rynku w Polsce. Największą siłą każdego kolejnego sezonu produkcji jest Magdalena Cielecka, wcielająca się w charyzmatyczną główną bohaterkę – bezkompromisową prawniczkę, która w 1. sezonie podejmuje się obrony małżeństwa podejrzanego w sprawie zaginięcia ich córki. Kolejne sezony – do tej pory wyemitowano cztery, a piąty jest w drodze – to kolejne tajemnicze zaginięcia, morderstwa, a nawet wątki związane z terroryzmem. Najnowszy sezon serialu, z podtytułem "Oskarżenie", zadebiutuje jeszcze w tym roku i nic nie wskazuje na to, by widzowie znudzili się kolejnymi historiami z charyzmatyczną prawniczką w roli głównej.
Motyw
"Motyw" to poplątana historia, która zaczyna się od strzelaniny w jednym z gdańskich lokali. W jej wyniku ranni zostają Luiza i Maks Porębski (Małgorzata Kożuchowska i Andrzej Konopka). Podejrzana o próbę ich zamordowania zostaje ich pracownica, Anna Czarnecka (Agnieszka Grochowska), która po wydarzeniu próbuje uciec z kraju. Całą sprawą zaczyna zajmować się komisarz Paweł Szulc (Michał Czarnecki) – kolejny detektyw, któremu w pracy idzie znacznie lepiej niż w życiu prywatnym. Historia szybko zaczyna się plątać, gdy Luiza i Anna zaczynają nawzajem obwiniać się o całe zdarzenie, a na jaw wychodzi także, że Porębscy i ich pracownica są znajomymi z dawnych, licealnych czasów.
"Motyw" cieszył się popularnością wśród widzów zarówno na Playerze, jak i na antenie stacji TVN. I nie ma w tym nic dziwnego – fani polskich seriali mogli zobaczyć wreszcie Małgorzatę Kożuchowską, do której w ostatnich latach mógł przylgnąć wizerunek "matki-Polki" w nowym wcieleniu i w towarzystwie naprawdę zacnej obsady.
Receptura – pierwsze odcinki serialu już dostępne na Player.pl
Nowa produkcja Playera i TVN-u to coś dla wszystkich fanów słodyczy. Rozgrywająca się na dwóch płaszczyznach czasowych – w międzywojennej Warszawie oraz w czasach współczesnych – historia kobiet podążających za słynną recepturą wedlowskiej czekolady. W głównych rolach widzowie mogą zobaczyć Agnieszkę Więdłochę oraz Zofię Wichłacz, które grają odpowiednio Marię i jej prawnuczkę Zosię. Obie panie wiele rzeczy dzieli, ale jeszcze więcej łączy – jedną z nich jest dziennik z przeszłości, który może zmienić życie Marii. Tę 6-odcinkową produkcję możecie oglądać już na Playerze.
Pajęczyna – premiera w październiku na Player.pl
"Skazana" i nowa "Chyłka" to nie koniec jesiennej serialowej ofensywy na Playerze. Szalenie obiecująco wygląda także "Pajęczyna", czyli serial w reżyserii Łukasza Jaworskiego, w którym fabuła będzie kręcić się wokół tajemniczego morderstwa i polskiego programu atomowego prowadzonego w czasach PRL-u. Brzmi obiecująco? Dodajmy do tego, iż główną rolę – poszukującej prawdy o śmierci swoich rodziców Kornelii Titko – gra Joanna Kulig, którą jeszcze niedawno mogliśmy oglądać w międzynarodowym serialu Netfliksa. Jej bohaterka zaczyna prywatne śledztwo, aby dowiedzieć się, dlaczego zginęła jej matka – prawa ręka twórcy polskiego programu nuklearnego, a także ojciec i siostra.
Czy w sprawę zamieszany był PRL-owski kontrwywiad? Czy komuś zależało na tym, aby Polska nie stała się mocarstwem atomowym? Kryminał w PRL-owskim wydaniu to coś, na co ostrzymy sobie zęby, zwłaszcza że twórcom udało się zebrać naprawdę mocną obsadę – oprócz Joanny Kulig zobaczymy z jednej strony takie młode talenty jak Michalina Olszańska, z drugiej – "wyjadaczy" polskiej kinematografii, takich jak m.in. Eryk Lubos czy Andrzej Grabowski. Zwiastun serialu obejrzycie tutaj.
Behawiorysta – premiera w 2022 roku na Player.pl
Kolejna oryginalna produkcja Playera, o której z pewnością będzie głośno, to szykowany na 2022 rok "Behawiorysta" na podstawie kolejnej bestsellerowej serii autorstwa Remigiusza Mroza, w którym główną rolę – Gerarda Edlinga, eksperta w dziedzinie kinezyki – gra Robert Więckiewicz. Jego bohater to persona non grata w opolskich organach ścigania, który jednak ze względu na umiejętności bezbłędnej interpretacji mowy ciała, zostaje nieoficjalnie poproszony o pomoc w schwytaniu niebezpiecznego szaleńca. Mężczyzna wziął za zakładników dzieci i wychowawców jednej z miejskich szkół, nie żądając przy tym nic w zamian, a przy tym okazuje się przeciwnikiem godnym Edlinga.
Twórcy zapowiadają pojedynek między Edlingiem, a brutalnym mordercą, który swoje zbrodnie upublicznia w sieci. Oczekiwania wobec serialu są duże, ale musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy, aby dowiedzieć się, czy nowy serial spod znaku Player Original im sprostał. Premiera dopiero w 2022 roku, a obok Roberta Więckiewicza w serialu pojawią się także m.in. Krystian Pesta, Katarzyna Dąbrowska i Rafał Zawierucha.