"Squid Game" było odrzucane przez 10 lat jako "nierealistyczne". Co sprawiło, że w końcu się udało?
Agata Jarzębowska
6 października 2021, 10:41
"Squid Game" (Fot. Netflix)
"Squid Game" jest ogromnym hitem Netfliksa, ale reżyser musiał bardzo długo walczyć, aby móc w końcu zrealizować swój pomysł. Odrzucano go przez 10 lat jako "nierealistyczny".
"Squid Game" jest ogromnym hitem Netfliksa, ale reżyser musiał bardzo długo walczyć, aby móc w końcu zrealizować swój pomysł. Odrzucano go przez 10 lat jako "nierealistyczny".
"Squid Game" jest obecnie nr 1 w 90 krajach na świecie. Jednak sukces tego serialu wcale nie wydawał się oczywisty i reżyser Hwang Dong-hyuk przeszedł bardzo długą drogę od pomysłu do jego realizacji. W krytycznym momencie miał tak duże problemy z pieniędzmi, że musiał nawet sprzedać swój laptop, wart 675 dolarów.
Squid Game — pomysł był odrzucany przez 10 lat
Hwang Dong-hyuk wymyślił całość w 2008 roku, a scenariusz napisał w 2009 roku. Jak donosi "The Wall Street Journal", od tego czasu przez 10 lat jego pomysł był regularnie odrzucany przez kolejne studia telewizyjne jako "nierealistyczny".
'Squid Game' creator Hwang Dong-hyuk wrote the show in 2009 but was rejected by studios for 10 years.
He once had to stop writing the script + sell his $675 laptop due to money struggles.
Today, it's #1 in 90 countries + set to become the most-watched show in Netflix history. pic.twitter.com/RbFr8JeW1m
— The Numbers Game (@Tngtweets1) October 4, 2021
Jak bardzo pomysł ten nie podobał się producentom świadczyć może fakt, że Hwang Dong-hyuk w 2011 roku wypuścił swój drugi film "The Crucible" ("Silenced"), który odniósł ogromny sukces w box office. Nie był więc nieznanym reżyserem.
Film opowiadał o skandalu w szkole dla niesłyszących Gwangju Inhwa. Instytucja znajdująca się w Korei Południowej okazała się miejscem z długą tradycją znęcania się nad uczniami. Obraz przyglądał się zarówno samym nadużyciom w szkole, jak i mechanizmom społecznym, które pozwoliły na wieloletnie i bezkarne funkcjonowanie tej placówki. Film pomógł zapoczątkować poważne zmiany w reformach dotyczących wykorzystywania osób nieletnich.
Ale nawet kinowy hit z 2011 roku nie przyspieszył realizacji serialu "Squid Game". W obu przypadkach widać jednak, że reżyser ma bardzo socjologiczne spojrzenie na filmy, które tworzy. Jak podaje ComicBook, właśnie aspekty społeczne sprawiły, że Hwang Dong-hyuk zajął się tworzeniem filmów.
— Zająłem się kręceniem filmów, ponieważ byłem bardzo sfrustrowany tymi wszystkimi nierozwiązalnymi problemami społecznymi. Poprzez filmy możemy zobaczyć, jak zmieniamy się przez [otaczający nas] świat. Nie można zmienić społeczeństwa tylko jednym filmem, ale parząc na reperkusje po premierze tego filmu ["The Crucible"], możemy myśleć o sile filmu w kategoriach pozytywnego wpływu na społeczeństwo — powiedział reżyser.
Squid Game to znak tego, jak zmienił się świat
Hit Netfliksa także przygląda się społecznym mechanizmom, jakie tworzone są przez bezduszny kapitalizm. Społeczny niepokój związany z koniecznością bogacenia się, niepewnością gospodarczą, niepokojem o przyszłość swoją i swoich bliskich jest główną osią napędową całej historii "Squid Game".
"The Wall Street Journal" dodatkowo zauważa, iż świat zmienił się w takim kierunku, że to, co 10 lat temu wydawało się nierealistyczne, teraz jest już całkiem możliwe. Przyznaje to w rozmowie z gazetą (via Uproxx) sam reżyser.
— Świat się zmienił. Wszystko to sprawiło, że ta historia stała się dla ludzi realistyczna w porównaniu z tym, co było dekadę temu — powiedział twórca.
Co więcej, według niego pandemia COVID-19 tylko pogłębiła nierówności i podział na biednych i bogatych. Jak zauważył Hwang, nawet dostęp do szczepionki jest uzależniony od tego, czy mieszkamy w kraju biednym czy bogatym.