10 rzeczy, które ujawnił zwiastun "Rodu Smoka". Czego możemy się spodziewać po prequelu "Gry o tron"?
Agata Jarzębowska
6 października 2021, 13:03
"Ród smoka" (Fot. HBO)
HBO pokazało pierwszą zapowiedź "Rodu Smoka". I choć zwiastun składa tylko z krótkich ujęć, już teraz możemy dowiedzieć się z niej wielu ciekawych rzeczy o prequelu "Gry o tron".
HBO pokazało pierwszą zapowiedź "Rodu Smoka". I choć zwiastun składa tylko z krótkich ujęć, już teraz możemy dowiedzieć się z niej wielu ciekawych rzeczy o prequelu "Gry o tron".
Zapowiedź "Rodu Smoka" to tak naprawdę tylko kilka scen, które są już gotowe do pokazania światu. Jednak nawet zdawkowe ujęcia pozwalają znaleźć odniesienia, dające możliwość bliższego ocenienia fabuły. Oto 10 najważniejszych rzeczy, jakie znalazły się w zapowiedzi (tekst może zawierać spoilery odnośnie fabuły serialu).
Ród Smoka — głos narratora w zwiastunie
Na początku w zwiastunie słyszymy Matta Smitha, mówiącego do nas zza kadru: "Bogowie, królowie, ogień i krew" — te cztery słowa doskonale podsumowują to, czego możemy się spodziewać po fabule "Rodu Smoka". Zwiastun z kolei kończy się kolejnym mocnym zdaniem: "Marzenia nie uczyniły nas królami. Uczyniły to smoki". W zapowiedzi nie widać smoków, a jedynie je słychać. W serialu możemy spodziewać się ich wielu — sam George R.R. Martin mówił o aż 17!
Wybór Matta Smitha jako narratora nie jest przypadkowy. Wciela się on w Daemona Targaryena, jednego z ważniejszych graczy w nadchodzących rozgrywkach o tron.
Ród Smoka — kiedy dzieje się akcja serialu?
Pierwsze pogłoski o czasie, w którym dzieje się prequel "Gry o tron" mówiły o 300 latach przed znanymi nam wydarzeniami. Zwiastun jednak informuje, że całość dzieje się na "200 lat przed upadkiem tronu". Jednak nie ma pewności, czyli chodzi o porażkę Szalonego Króla, Aerysa II Targaryena (283 lata po Podboju Aegona), która doprowadziła do upadu całego rodu, czy też chodzi o zniszczenie Żelaznego Tronu (305 AC) w finale "Gry o tron".
Sama legendarna bitwa, Taniec Smoków, wydarzyła się około 129-131 AC, więc jakieś 170 lat przed "Grą o tron". Ale jeżeli dodamy do tego retrospekcje, historia faktycznie przybliży się do 200 lat wcześniej.
Król Viserys I i jego namiestnik Otto Hightower
W zwiastunie widzimy zbliżenie na namiestnika, Otto Hightowera (w tej roli Rhys Ifans). Służył on najpierw pod królem Jaehaerysem I, a następnie utrzymał swoje stanowisko, gdy tron przejął Viserys I Targaryen. Ujęcie przechodzi płynnie, od oznaczenia namiestnika, do króla Viserysa trzymającego miecz. I nie jest to bez znaczenia — Otto Hightower wykorzystał swój spryt i wpływy, by uczynić swoją córkę Alicent żoną Viserysa. Staje się to jednym z powodów długoletniego konfliktu w rodzinie, który finalnie prowadzi do wielkiej, bratobójczej bitwy.
Rhaenyra Targaryen w zwiastunie Domu Smoka
Młoda księżniczka Rhaenyra Targaryen (Milly Alcock) to jedyne dziecko króla Viserysa i jego pierwszej żony Aemmy z rodu Arryn. Przez długi czas była kochana przez wszystkich, także przez swoich poddanych, którzy nazywali ją "Radością Królestwa". Wydawało się, że jako jedynaczka ma prostą drogę do objęcia władzy po ojcu — aż do czasu jego drugiego małżeństwa z Alicent, która urodziła Viserysowi kolejne dzieci i pragnęła, by to właśnie jej potomkowie zasiedli na tronie.
Corlys Velaryon, czyli słynny Wąż Morski
W zwiastunie widzimy także słynnego Węża Morskiego, Corlysa Velaryona. To głowa rodu głowa rodu Velaryonów i mąż księżniczki Rhaenys Targaryen (Eve Best). Corlys Velaryon to ówczesna wersja Tywina Lannistera — nie musi zasiadać na tronie, by wszyscy znali jego potęgę. To legendarny marynarz, który posiada największą flotę świata.
Ród Velaryon, podobnie jak Targaryenowie, pochodzi z Valyrii, co tłumaczy bliskie relacje pomiędzy nimi oraz ich przybycie na biesiadę, której krótkie ujęcie widzimy w zapowiedzi.
Dom Smoka — Mysaria, kochanka Daemona
Mysaria (Sonoya Mizuno) to tancerka z Lys, która stała się kochanką Daemona i może okazać się najciekawszą postacią w serialu. Jest ona bowiem Starszą nad Szeptaczami, czyli pełni taką samą funkcję, jaką sprawował Varys. Co prawda, to stanowisko nie jest jej oficjalnie przyznane (pomaga w ten sposób Rhaenyrze i Daemonowi), ale to czyni ją jeszcze bardziej intrygującą postacią.
Dom Smoka — Alicent i Bezimienny Sztylet
Alicent Hightower (Olivia Cooke) pokazana jest tylko przez chwilę, ale jej scena jest pełna emocji. Wbiega ze sztyletem w ręku, co może sugerować, że wydarzyło się coś strasznego — najprawdopodobniej chodzi o utratę oka przez jej syna Aemonda, który ulega wypadkowi podczas kolejnej rywalizacji z dziećmi Rhaenyry.
Nie mniej ważny jest sam sztylet, który trzyma w ręku Alicent. Jest to sztylet niedoszłego zabójcy Brana. Ten sam, o którym Sam czyta w Cytadeli, a który później w rękach Aryi staje się zagładą Nocnego Króla.
Dom Smoka — Daemon i Rhaenyra w zwiastunie
Daemona nie tylko słyszymy, ale także widzimy, gdy stoi na brzegu obok Rhaenyry (Emma D'Arcy). Jest to ewidentnie moment, w którym konflikt stał się bardzo mocny — twarze bohaterów są napięte, a oni zdecydowanie na coś czekają. Daemon i Rhaenyra są małżeństwem, i jak to w rodzie Targaryenów bywa, na przeszkodzie nie stanęło to, że Daemon jest także wujkiem swojej żony. Więc tak, tutaj też możemy spodziewać się kazirodczych związków.
Turniej organizowany przez ród Tarly
Ród Tarly był wierny Targaryenom aż do końca — nawet podczas rebelii Roberta. Znaczące więc było to, że w "Grze o tron" postawili się Daenerys, która spaliła rodzinę Sama.
W "Rodzie Smoka" będziemy oglądać ich za czasów wielkiej świetności, a krótkie ujęcie pokazuje, że będą gospodarzami turnieju rycerskiego. Co znaczące, podczas turnieju mignął jeszcze jeden znajomy herb rodowy: Starków. Fani rodu Wilkora będą jednak musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ podczas rządów Targaryenów nie odgrywał on znaczącej roli — aż do samego końca, gdy Starkowie opowiadają się po jednej ze stron bratobójczego konfliktu.
Żelazny Tron bliższy wersji książkowej
Fani książek, którzy byli zawiedzeni wyglądem Żelaznego Tronu w "Grze o tron", teraz pewnie poczują większą satysfakcję. Pomimo że tron nadal nie znajduje się na wysokim podwyższeniu, znacząco różni się od tego, na którym siadali Lannisterowie. Już nie tylko składa się on z mieczy, ale także przez nie otoczony, co sprawia dużo bardziej niepokojące i onieśmielające wrażenie.