9 najciekawszych nawiązań do "Gry o tron" z 2. odcinka "Rodu smoka". Magia krwi, smoki Dany i idol Starków
Agata Jarzębowska
31 sierpnia 2022, 16:33
"Ród smoka" (Fot. HBO)
2. odcinek "Rodu smoka" nie pożałował nam różnych nawiązań do miejsc i rzeczy, jakie znamy z "Gry o tron". Choć wiele z nich jest dobrze ukrytych i nie rzuca się w oczy.
2. odcinek "Rodu smoka" nie pożałował nam różnych nawiązań do miejsc i rzeczy, jakie znamy z "Gry o tron". Choć wiele z nich jest dobrze ukrytych i nie rzuca się w oczy.
2. odcinek serialu "Ród smoka" pt. "Książę łotrzyk" pokazał, że twórcy nie żartowali ani nawet nie przesadzali, mówiąc, że w serialu będzie wiele odwołań do "Gry o tron", które pokażą nam, że to ciągle ten sam świat, tylko w innym momencie historycznym. Jakie easter eggi twórcy ukryli tym razem?
Ród smoka — czołówka serialu w stylu Gry o tron
Nie sposób nie zacząć od najbardziej oczywistego. Podczas gdy w odcinku premierowym pt. "Dziedzice smoka" nie było żadnej czołówki, poza herbem Targaryenów, 2. odcinek zaserwował nam czołówkę w pełnym wydaniu (możecie ją obejrzeć tutaj). Nie dość że jest utrzymana w dokładnie takim samym stylu, to jeszcze wykorzystano dokładnie ten sam motyw muzyczny Ramina Djawadiego.
Ród smoka — legendarny Ser Ryam Redwyne
Zmarłym dowódcą królewskiej straży w "Rodzie smoka" okazuje jest Ser Ryam Redwyne (Garry Cooper, "Gangi Londynu"), który był wielokrotnie wspominany w "Pieśni Lodu i Ognia". Podczas zabawy w rycerzy Jon Snow udawał właśnie jego. Ser Ryam Redwyne był też bohaterem Brana, który marzył, by w przyszłości zostać właśnie takim rycerzem. Wspominali o nim także Jaime Lannister czy Varys, którzy podawali go za przykład świetnego rycerza.
Ród smoka — potęga Wolnych Miast
W "Rodzie smoka" Wolne Miasta często są wspominane jako potencjalne zagrożenie dla Westeros. To właśnie z obawy przed konfliktem z nimi, bogatymi i dobrze prosperującymi potęgami, król Viserys I (Paddy Considine) nie chce angażować się w odbicie Schodów od Karmiciela Krabów. "Gra o tron" przybliżyła nam, jak Wolne Miasta funkcjonują i wyglądają, zarówno dzięki Aryi Stark, jak i wędrujących po nich Varysowi i Tyrionowi Lannisterowi, aż po Daenerys Targaryen, która spędziła po drugiej stronie morza prawie całe swoje życie.
Smoki Daenerys mogą pochodzić od Dreamfyre
Daenerys (Emilia Clarke) została w 1. sezonie "Gry o tron" obdarzona trzema smoczymi jajami. Teoria mówi, że pochodzą one właśnie od Dreamfyre. Należała ona do Rhaeny Targaryen, wnuczki Aegona Zdobywcy. Jej kochanka, Elissa Farman, ukradła trzy smocze jaja Dreamfyre. Najprawdopodobniej to właśnie one zostaną później wręczone Daenerys w prezencie ślubnym. Dreamfyre odegra w "Rodzie smoka" znaczącą rolę, związując się z Helaeną Targaryen, córką Viserysa I i Alicent Hightower (Emily Carey).
Ród smoka — powrót na Smoczą Skałę
Trudno sobie wyobrazić, by w "Rodzie smoka" mogła nie być pokazana Smocza Skała. W przyszłości będzie ona bardzo istotna w wewnętrznych rozgrywkach rodu Targaryenów. Ale nie mniejsze znaczenie miała dla Daenerys, gdy ta powróciła w końcu do Westeros. To tam osiadła i przyjęła po raz pierwszy Jona Snowa (Kit Harington), który przybył poprosić ją o wsparcie. W "Rodzie smoka" na Smoczej Skale obecnie przebywa Daemon (Matt Smith), który w ten sposób okazał nieposłuszeństwo bratu, a my możemy zobaczyć siedzibę Targaryenów w czasach jej największej chwały.
Ród smoka też pokazuje trudy bycia drugim synem
Rywalizacja pomiędzy braćmi nie jest niczym nowym. W "Grze o tron" widzieliśmy, jak Stannis Baratheon, młodszy brat Roberta Baratheona, wziął udział w Wojnie Pięciu Królów, uznając, że to on ma największe prawa, by zasiąść na Żelaznym Tronie. Z podobnymi rozterkami mierzy się Daemon, który został odsunięty od linii sukcesji na rzecz dzieci swojego brata. O trudach bycia "drugim synem" przypomina mu Corlys Velaryon (Steve Toussaint), który także jest w tej sytuacji. Podkreśla, że jako drugi w kolejce, musi wszystko wydrzeć siłą, bo w nic im się nie należy. W przeciwieństwie do ich pierworodnych braci.
Ród smoka — Nocna Straż lub ścięcie głowy
Gdy poirytowany Viserys I pyta swoich doradców, co ma zrobić z Daemonem, mówi: "mam go wysłać do Nocnej Straży czy nabić jego głowę na pal?". Jest to bardzo mocne nawiązanie do rodu Starków. W pierwszym odcinku "Gry o tron" widzimy, jak Ned Stark wysyła Jona Snowa na mur, w ten sposób pozbywając się "niewygodnego kłopotu". Z kolei sam Ned Stark zostaje skazany na śmierć, a jego głowa zostaje właśnie nabita na pal. Proces, w wyniku którego został zabity przez zapalczywego Joffreya (Jack Gleeson), był odpowiedzią na kłopoty, jakie mógł sprawić Lannisterom, wyjawiając prawdę o rodowodzie młodego króla.
Ród smoka — ostrzeżenie Otto Hightowera
Otto Hightower ostrzega, że Daemon może "wybrać przemoc" w konflikcie z bratem. Jest do dosłowne odniesienie do Cersei Lannister (Lena Headey), która powiedziała do przedstawiciela Wojującej Wiary, że "wybierze przemoc". Co jest bardzo ciekawą sugestią, że to właśnie Daemon może być jedną z najbardziej skomplikowanych postaci w "Rodzie smoka".
Ród smoka — Viserys wspomina o magach krwi
Gdy Viserys opowiada Alicent Hightower o potędze Valyrii, wspomina także o magach krwi. Nie ma ich w Westeros, ale ich moc mogliśmy zobaczyć w "Grze o tron". Magią krwi posługiwała się bowiem kapłanka i maegi Mirri Maz Duur. To ona "leczyła" khala Drogo (Jason Momoa), w rzeczywistości — w ramach zemsty za krzywdy — wprowadzając go w stan wegetatywny i przyczyniając się także do śmierci dziecka Daenerys. Według tego, co przedstawił Viserys, kapłani krwi byli bardzo potężni i poważani w Valyrii.