Dlaczego w "Rodzie smoka" Aemond ma niebieskie oko? Nie, to nie ma nic wspólnego z białymi wędrowcami
Agata Jarzębowska
30 października 2022, 16:02
"Ród smoka" (Fot. HBO)
Dlaczego jedno oko Aemonda jest niebieskie? Choć "Gra o tron" nauczyła nas, że to zły znak, nie ma to nic wspólnego z białymi wędrowcami, których nie ma w "Rodzie smoka".
Dlaczego jedno oko Aemonda jest niebieskie? Choć "Gra o tron" nauczyła nas, że to zły znak, nie ma to nic wspólnego z białymi wędrowcami, których nie ma w "Rodzie smoka".
Do tej pory Aemond (Ewan Mitchell) ukrywał brak swojego oka opaską, w której widzieliśmy go przez większość czasu. Jednak w 10. odcinku "Rodu smoka" pt. "Czarna królowa" książę zerwał opaskę, ukazując niebieskie oko. Dlaczego je ma?
Ród smoka — dlaczego Aemond ma niebieskie oko?
Po tym jak Aemond w wieku 10 lat stracił oko podczas bójki ze swoimi siostrzeńcami, nosił czarną opaskę. Po jakimś czasie zdecydował jednak wsadzić w miejsce brakującego oka niebieski szafir. Co ciekawe, w książce "Ogień i krew" George'a R.R. Martina czytamy, że książę częściej chodził bez opaski niż z opaską. Oczodół z szafirem przykrywał tylko wtedy, gdy przebywał na dworze i nie chciał straszyć dam dworu swoimi bliznami i wsadzonym w sam środek kamieniem.
W serialu Aemond do tej pory widywany był tylko w opasce. Ta niewielka zmiana wynika najprawdopodobniej z lepszego wrażenia dramatycznego, jakie wywołuje zerwanie opaski w sytuacji konfliktu, niż gdyby książę po prostu pojawił się z szafirem zamiast oka podczas normalnej rozmowy.
Co ciekawe, Aemond nie jest pierwszą osobą w Westeros, która zastępuje swoje oko drogocennym kamieniem. Najprawdopodobniej książę inspirował się Ser Symeonem, zwanym Gwiezdnookim. To postać z epoki wielkich bohaterów — według legendy stracił on w bitwie oboje oczu i zastąpił je właśnie szafirami.
Historia ta należy do legend świata Westeros, jednak Ser Symeon przeszedł też do historii jako doskonały szermierz. A biorąc pod uwagę, że dzięki szkoleniu Cristona Cole'a (Fabien Frankel) Aemond również takim się stał, młody książę mógł czerpać inspirację i siłę z legendy o dzielnym rycerzu, który poniósł podobną stratę.
W finale 1. sezonu "Rodu smoka" zobaczyliśmy, jak Aemond stracił panowanie nad Vhagar, co doprowadziło do strasznych konsekwencji. Twórcy jednak znów dokonali pewnych zmian w porównaniu z książką, gdzie jego działanie było celowe.