8 pytań, na które musi odpowiedzieć 2. sezon serialu "Silos". Co dalej stanie się z Juliette? Ile jest silosów?
Agata Jarzębowska
5 lipca 2023, 16:00
"Silos" (Fot. Apple TV+)
1. sezon "Silosu" zostawił widzów z masą nowych pytań i nierozwiązanych tajemnic. Oto 8 najważniejszych pytań, jakie nasuwają się po finałowym odcinku. Uwaga na spoilery z całego sezonu!
1. sezon "Silosu" zostawił widzów z masą nowych pytań i nierozwiązanych tajemnic. Oto 8 najważniejszych pytań, jakie nasuwają się po finałowym odcinku. Uwaga na spoilery z całego sezonu!
"Silos" od Apple TV+ pokazał nam tajemniczy dystopijny świat i chociaż w finale dostaliśmy kilka odpowiedzi na palące pytania, tak serial odsłonił przed nami kolejne tajemnice, na które będzie musiał odpowiedzieć w 2. sezonie. Oto 8 najważniejszych pytań, jakie mamy po finale 1. sezonu.
Silos sezon 2 – co dalej stanie się z Juliette?
Juliette (Rebecca Ferguson), która w finale wyszła na zewnątrz, cudem udało się uniknąć wykalkulowanej śmierci poza silosem, ale nie oznacza to, że jest bezpieczna. Chociaż cała okolica usiana jest podobnymi silosami i w teorii bezpieczne schronienie jest tuż na wyciągnięcie ręki, rzeczywistość może być zupełnie inna.
Przede wszystkim wydaje się wątpliwe, by inne silosy ot tak wpuściły Juliette do środka. Dlaczego miałyby to zrobić? Jej obecność poza silosem wydaje się zaprzeczeniem wszystkiego, w co ich mieszkańcy wierzą. I chociaż nie jest pewne, czy inne silosy również prowadzone są według Paktu, Juliette jest dla nich obcą osobą i realnym zagrożeniem dla delikatnej równowagi całych podziemnych społeczeństw. Z kolei majaczące w tle miasto wydaje się całkowicie zrujnowane. A Juliette nie ma przy sobie ani jedzenia, ani wody i trudno powiedzieć, jak duży ma zapas tlenu. W końcu jej skafander nie był przeznaczony dla kogoś, kto ma przeżyć więcej niż pięć minut.
Silos sezon 2 – ile silosów znajduje się w okolicy?
Okolica usiana silosami była zarówno dla widzów, jak i dla Juliette ogromnym zaskoczeniem. Do tej pory byliśmy przekonani, że istnieje tylko jeden silos i żyją w nim ostatni ludzie, tymczasem cała okolica jest pełna takich podziemnych społeczeństw. Czy osoby takie jak Bernard Holland (Tim Robbins) o tym wiedzą? Czy kontakt pomiędzy silosami jest możliwy? A jeżeli Bernard taką wiedzę posiada, to dlaczego silosy żyją od siebie w tak dużej separacji? Czy wzajemna pomoc pomiędzy silosami nie byłaby wskazana w sytuacji, gdy powierzchnia nie jest zdatna do życia?
Silos sezon 2 – czy odległe miasto na pewno jest w ruinie?
Chociaż w ogólnej nienadającej się do życia scenerii odległe miasto wydaje się być opuszczone, to czy tak jest na pewno? Czy jest szansa, że także pod nim istnieją ogromne silosy, a ludzie są w stanie wychodzić na zewnątrz? A może to właśnie tam Juliette znajdzie bezpieczne schronienie? Twórca i scenarzysta serialu Graham Yost udowodnił nam już, że nic co jest pokazane w serialu, nie jest bez znaczenia. Wydaje się więc dziwne, by sam miasto miałoby być tylko ładną ozdobą w tle.
Kto stworzył te wszystkie silosy i dlaczego?
Sam cel stworzenia silosów jest jasny: umożliwienie ludziom przetrwania. Ale dlaczego w ogóle musiano je zbudować? Czy świat ogarnęła straszliwa w skutkach wojna, a one miały być bezpiecznymi schronami? Czy też jest to wynik katastrofy klimatycznej, która nieubłaganie zmieniała powierzchnię ziemi w niezdatną do życia? I kiedy w ogóle do tego doszło? Czy w innych silosach znajdziemy odpowiedzieć na te pytania?
Silos sezon 2 – co oznacza brelok z numerem 18?
Bernard jest właścicielem tajemniczego breloka z numerem 18, który wydaje się nadawać sygnały ostrzegawcze. Ale co on oznacza? Sam dostęp do dysku o tym samym numerze nie ma większego sensu, ponieważ wiemy, że sprawny programista nie go potrzebuje. Z drugiej strony, na zewnątrz mamy dużą liczbę silosów – czy numer 18 może być numerem samego silosa? Ale nawet gdyby tym był, to do czego służy i co powoduje, że nagle rozświetla się czerwonym blaskiem?
Silos sezon 2 – czy poznamy losy pozostałych bohaterów?
Gdy Juliette opuściła silos, pozostawiła za sobą zarówno ojca, przyjaciół, jak i wrogów. Wszystkich ich poznaliśmy w mniejszym lub większym stopniu i szkoda by było, gdyby ich historia nie została dopowiedziana. Szczególnie ciekawy wydaje się wątek Roberta Simsa (Common), który był przekonany, że zna największą tajemnicę silosu – ukryte wszędzie kamery i nieustanny monitoring mieszkańców. W finale odkrył jednak, że wielu tajemnic jeszcze nie zna – choćby nagrania zielonej łąki, której nawet on nie mógł oglądać, nie ma pojęcia nawet o breloku, a gdy Bernard z trwogą powiedział "ona wie", Sims nie mógł zrozumieć, co Juliette może wiedzieć. I nie otrzymał na to żadnej odpowiedzi.
Nie mniej ważni wydają się pozostali bohaterowie, jak ojciec Juliette, Pete Nichols (Iain Glen), czy Martha (Harriet Walter). Szczególnie ta ostatnia posiada wiedzę, której mieć nie powinna. Jak sobie poradzą dalej? Inni z kolei zobaczyli, jak Juliette jako pierwsza wyszła na zewnątrz i przeżyła. Dla całego społeczeństwa może być to znak, że warunki na zewnątrz zaczynają się poprawiać – w końcu nie mają pojęcia o tym, że wszystkie poprzednie skafandry miały doprowadzić do śmierci swoich właścicieli. Czy w silosie może wybuchnąć bunt?
Silos sezon 2 – czym jest tajemnicza choroba Billingsa?
Zastępca Juliette, Paul Billings (Chinaza Uche) chorował na tajemniczą chorobę nazywaną Syndromem. Sprawiała, że trzęsły się mu ręce, a jej objaw występował już u dzieci – sam Billings wspomina, że odkąd pamięta, stara się ją ukryć. Osoby dotknięte tą przypadłością nie mogą w silosie wykonywać żadnych prac fizycznych, a sam Billings, wstępując do policji, łamie Pakt.
Ale czym jest sama choroba i dlaczego mieszkańcy silosu na nią cierpią? Czy ta choroba ma coś wspólnego z ograniczoną pulą genów w silosie? A może jest skutkiem tego, co wieki temu wydarzyło się na powierzchni? Czy też jest to rezultat wielopokoleniowego życia pod ziemią w sztucznym świetle, do którego nasz gatunek nie został przystosowany?
Czy wszystkie silosy żyją zasad według Paktu?
Wiemy, że w "naszym" silosie doszło do rebelii – część z mieszkańców chciała wyjść na zewnątrz. Wiemy, że w jej wyniku zniszczone zostały wszystkie informacje o tym, co działo się na ziemi wcześniej, a mieszkańcy żyją według Paktu, który zabrania najdziwniejszych rzeczy: od stworzenia wind po szkło kontaktowe. Serial wyraźnie pokazał, że brak wind ułatwia dzielenie społeczeństwa na klasy społeczne i ogranicza ich przemieszczanie się pomiędzy poziomami, a z kolei szkło powiększające ma uniemożliwić dokładne przyjrzenie się artefaktom, szczególnie tym elektronicznym.
Ale czy tak jest wszędzie? Serial sugeruje, że przed rebelią takie urządzenia były w powszechnym użytku. Czy inne silosy mogą żyć na innym poziomie technologicznym? Czy w ogóle posiadają Pakt? Czy Pakt jest wytworem tego jednego silosu, czy też tajemniczy stwórcy postarali się, by odseparowane społeczeństwa żyły w identyczny sposób? I jeżeli tak – to czy ten zabieg mógł się w ogóle udać? Co prowadzi nas do kolejnego pytania: czy wszystkie silosy na pewno są nadal zamieszkane?
Czy kontynuacja odpowie na wszystkie nasze wątpliwości, czy może doda kolejną wartę tajemnic? Obecnie trwają prace na planie 2. sezonu serialu "Silos", więc na odpowiedzi na powyższe pytania jeszcze trochę poczekamy.