Sztuczna inteligencja zastąpi scenarzystów? Twórca "Black Mirror" mówi, czemu on się nie boi przyszłości
Karolina Noga
19 października 2023, 16:02
"Black Mirror" (Fot. Netflix)
Sztuczna inteligencja rozwija się w błyskawicznym tempie. Zdaniem twórcy "Black Mirror" AI będzie jednak musiała przegrać z ludźmi, jeśli chodzi o kreatywność – oto dlaczego.
Sztuczna inteligencja rozwija się w błyskawicznym tempie. Zdaniem twórcy "Black Mirror" AI będzie jednak musiała przegrać z ludźmi, jeśli chodzi o kreatywność – oto dlaczego.
"Black Mirror" powróciło w tym roku z 6. sezonem, a twórca przyznał, że próbował napisać scenariusz za pomocą ChatGPT, jednak efekt był daleki od jego oczekiwań. Teraz Charlie Brooker zagłębił się w szczegóły całej historii i jak przyznał – dzięki temu doświadczeniu nie obawia się konkurencji ze strony AI.
Black Mirror – twórca nie boi się sztucznej inteligencji
Charlie Brooker gościł na wydarzeniu SXSW w Sydney, gdzie podzielił się z fanami swoją historią związaną z ChatGPT. Twórca poprosił sztuczną inteligencję o napisanie zarysu historii odcinka "Black Mirror" i chociaż początkowo był przerażony, szybko uświadomił sobie, że scenariusz do niczego się nie nadaje (za serwisem The Guardian).
— Powiedziałem do ChatGPT: daj mi zarys historii w stylu "Black Mirror". I kiedy pojawia się kilka pierwszych zdań, czujesz zimny przypływ strachu, coś jak zwierzęce przerażenie. Jakbym został, k*rwa, zastąpiony. Pomyślałem, że nawet nie zobaczę, co to robi. Wyskoczę przez pie*rzone okno. A potem, w miarę upływu czasu, gdy się temu przyglądasz, stwierdzasz: "O, to jest nudne". Przez sekundę byłem przerażony, teraz jestem znudzony, bo to jest tak wtórne.
Zdaniem Brookera, sztuczna inteligencja nie jest wystarczająco kreatywna i pokręcona, by dorównać człowiekowi. Dlatego też twórca nie obawia się, że AI może rzeczywiśc ie zastąpić go w pracy – chociaż jest potężnym narzędziem.
— To po prostu coś naśladuje. Zbiera każdy opis każdego odcinka "Black Mirror", prawdopodobnie z Wikipedii i innych rzeczy, które ludzie napisali, i po prostu tym na mnie wymiotuje. Udaje coś, czym nie jest w stanie być. Sztuczna inteligencja zostanie z nami i potrafi być bardzo potężnym narzędziem. Ale nie do końca widzę, jak zastępuje pokręconych ludzi.
Temat sztucznej inteligencji jest wciąż bardzo głośny w branży. Jednym z postulatów strajku aktorów są regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, a dokładnie, niewykorzystywanie ich wizerunku bez ich zgody ani do nauki AI, ani do innych projektów, w których faktycznie nie grają.