Jakie nawiązania do 1. sezonu "Detektywa" są w "Krainie nocy"? Poroża i spirale to zaledwie początek
Karol Urbański
19 stycznia 2024, 16:02
"Detektyw" (Fot. HBO)
Już po 1. odcinku "Detektywa: Krainy nocy" widać, że twórcy 4. sezonu nie rzucali słów na wiatr w kontekście odniesień do 1. sezonu. Jakie nawiązania znalazły się w serialu?
Już po 1. odcinku "Detektywa: Krainy nocy" widać, że twórcy 4. sezonu nie rzucali słów na wiatr w kontekście odniesień do 1. sezonu. Jakie nawiązania znalazły się w serialu?
4. sezon serialu "Detektyw" w dużym stopniu odnosi się do 1. sezonu hitu HBO, i to często w bardzo dosłowny sposób. A jakie dokładnie nawiązania do 1. serii znalazły się w "Krainie nocy"? Czy wyłapaliście te elementy?
Detektyw: Kraina nocy – jakie są nawiązania do 1. sezonu?
Jeszcze na długo przed premierą nowa showrunnerka 4. sezonu "Detektywa", Issa López, zaznaczała, że "Kraina nocy" będzie mrocznym, a przy tym bardzo kobiecym lustrzanym odbiciem 1. sezonu. Po premierze wiemy już, że w serialu rzeczywiście roi się od nawiązań do kultowego sezonu, w którym wystąpili Matthew McConaughey i Woody Harrelson. Jak wylicza Screen Rant, odniesienia są najróżniejsze, począwszy od drobnych elementów, a kończąc na metafizycznej dwuznaczności.
Wśród tych mniejszych nawiązań znaleźć możemy choćby Lone Star – ulubioną markę piwa Rusta (McConaughey) z 1. sezonu, która pojawia się w "Krainie nocy" w scenie z Hankiem Priorem (John Hawkes) i jego synem (Finn Bennett), kiedy ten przychodzi do domu ojca. W 4. sezonie "Detektywa" przewija się też motyw spirali, który doskonale znają fani debiutanckiej serii. W "Krainie nocy" symbol pojawia się m.in. w scenie, gdy Liz Danvers (Jodie Foster) układa wszystkie dowody w sprawie Annie K.
Kolejnym obok powracającej wciąż spirali symbolem łączącym obie serie jest poroże. W 1. sezonie poroże umieszczone na głowie ofiary z 1. odcinka symbolizowało mroczny rytuał okultystyczny, tymczasem w scenie otwierającej "Krainy nocy" widzimy… stado jeleni, które skacze w przepaść podczas ostatniego zachodu słońca na Alasce.
Sama Alaska łączy oczywiście oba sezony, gdyż to właśnie stamtąd pochodzi Rust. W sieci pojawiła się nawet teoria łącząca bohatera z tajemniczym Travisem – czy to ojciec Rusta, o którym wiemy, że mieszkał na Alasce i znikł w tajemniczy sposób?.
Na tym jednak nie koniec. W "Krainie nocy" pojawia się kilka nazwisk odnoszących się do filozofów egzystencjalizmu, którzy zainspirowali nihilistyczne poglądy Rusta. Jedna z ofiar w 4. sezonie nazywa się Ralph Emerson, co jest jawnym nawiązaniem do filozofa Ralpha Waldo Emersona, którego twórczość zgłębiała tematykę boskiej mocy i siły natury.
Zresztą już sam wstęp serialu, a ściślej mówiąc cytat, który pojawia się na samym początku "Krainy nocy", jest nawiązaniem do 1. sezonu. "Nie wiemy, o jakich bestiach śni noc, gdy jej godziny dłużą się tak, iż nawet Boga morzy sen" – czytamy we wstępie do 1. odcinka. Choć podpis wskazuje, że autorem tekstu jest Hildred Castaigne, fikcyjna postać ze zbioru opowiadań Roberta W. Chambersa "Król w Żółci", w rzeczywistości cytat ten został wymyślony przez Issę López – co zauważył Business Insider.
Za nami dopiero jeden odcinek, a teorii dotyczących 4. sezonu "Detektywa" nie brakuje. Tutaj przeczytacie, o co chodzi z niedźwiedziami polarnymi, a w tym miejscu dowiecie się, jakie były inspiracje dla "Krainy nocy". A co my sądzimy o produkcji? Obejrzyjcie też zwiastun dalszej części "Krainy nocy" i sprawdźcie naszą opinię o serialu: Detektyw sezon 4 – recenzja.