Po co "Krainie nocy" były te wszystkie nawiązania do 1. sezonu "Detektywa"? Twórczyni ma odpowiedź
Karol Urbański
26 lutego 2024, 16:02
"Detektyw" (Fot. HBO)
W "Krainie nocy" roiło się od – mniej lub bardziej czytelnych – nawiązań do 1. sezonu "Detektywa". Jaki był ich cel? Showrunnerka serialu ma dla nas odpowiedź. Uwaga na potencjalne spoilery.
W "Krainie nocy" roiło się od – mniej lub bardziej czytelnych – nawiązań do 1. sezonu "Detektywa". Jaki był ich cel? Showrunnerka serialu ma dla nas odpowiedź. Uwaga na potencjalne spoilery.
4. sezon serialu "Detektyw" był wypełniony po brzegi nawiązaniami do debiutanckiej serii kultowej antologii kryminalnej. Po co jednak "Krainie nocy" były te wszystkie odniesienia, skoro fabularnie nic z nich nie wynikło? Z odpowiedzią przybywa twórczyni, Issa López. Sprawdźcie, co miała do powiedzenia showrunnerka.
Detektyw: Kraina nocy – po co nawiązania do 1. sezonu?
Z pytaniem o cel wszystkich nawiązań do 1. sezonu "Detektywa" w "Krainie nocy" López zmierzyła się na pokazie ostatniego odcinka serialu. Udzielając odpowiedzi "The Independent", twórczyni przyznała, że powód był bardzo prozaiczny. Mianowicie chodziło o to, by umieścić fabułę "Krainy nocy" – która początkowo miała być całkowicie osobnym serialem – w tym samym uniwersum, gdzie dzieje się 1. sezon "Detektywa".
— Postanowiliśmy stworzyć ["Krainę nocy"] w tym samym uniwersum. To dla mnie bardzo ważne, aby przekazać, że świat, w którym Dora Lange zmarła w 2007 roku w Luizjanie, jest dokładnie tym samym światem, w którym naukowcy znikają w 2024 roku. Jak zatem ustalić te realia? Po prostu powiedzieć: "To jest to samo uniwersum".
López ucięła tym samym wszelkie teorie, który doszukiwali się widzowie obu tych serii. Jak powiedziała, proces ich połączenia wyglądał tak, że inicjatywa na początku wyszła od HBO. Filmowczyni pracowała po prostu nad kryminałem osadzonym na Alasace, tymczasem stacja zapytała ją, "co mogłaby zrobić" z franczyzą "Detektywa".
Elementy takie jak losy Travisa (Erling Eliasson), ojca Rusta Cohle'a (Matthew McConaughey) z 1. sezonu, o którym wcześniej wiedzieliśmy, że mieszkał na Alasce, były po prostu zbiegiem okoliczności, który z czasem okazał się jednym z elementem ułatwiających połączenie tych dwóch światów.
— Kiedy tworzysz swoją historię na Alasce, a ojciec [Rusta] zmarł na Alasce, wspominasz o tym. Potem okazuje się, że potrzebuję symbolu, który oznaczałby dla tych postaci, że są w pobliżu zaświatów – cóż, jest taki symbol, który to robił w 1. sezonie. Nie umieszczę przecież trójkąta w tym [sezonie].
Szereg nawiązań do 1. sezonu w "Krainie nocy" poskutkował nie tylko krytyką fanów, ale również ze strony oryginalnego twórcy serialu, Nica Pizzolatto, który w internecie zaczął naśmiewać się z finału 4. sezonu "Detektywa". Sprawdźcie, jak zareagowała López na hejt widzów.
Tymczasem "Kraina nocy" stała się najpopularniejszym sezonem w historii "Detektywa". Doskonałe wyniki oglądalności poskutkowały tym, że HBO zamówiło 5. sezon "Detektywa" kilka dni po emisji ostatniego odcinka skończonej właśnie serii. Na stanowisku showrunnerki raz jeszcze powróci López, która podpisała ze stacją umowę na kilka lat.