Czy serial "Pierścienie władzy" opowie widzom historię powstania Gondoru? Oto co to wskazuje
Jacek Werner
10 września 2024, 15:02
"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)
"Pierścienie władzy" toczą się na wiele lat przed trylogią "Władca Pierścieni", co oznacza, że w serialu możemy zobaczyć, jak formuje się świat znany i z książek i filmów. Czy otrzymamy w nim historię założenia Gondoru?
"Pierścienie władzy" toczą się na wiele lat przed trylogią "Władca Pierścieni", co oznacza, że w serialu możemy zobaczyć, jak formuje się świat znany i z książek i filmów. Czy otrzymamy w nim historię założenia Gondoru?
Serial "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" to nie tylko geneza ukucia tytułowych klejnotów, ale także opowieść o tym, jak formowało się Śródziemie przed czasami Wojny o Pierścień. Czy to oznacza, że na jakimś etapie możemy spodziewać się historii powstania królestwa Gondoru?
Pierścienie władzy – w serialu poznamy historię Gondoru?
W dziełach Tolkiena do powstania Gondoru doszło w trzecim tysiącleciu Drugiej Ery Śródziemia. Założycielami królestwa, na tronie którego w "Powrocie Króla" zasiadł Aragorn, byli wygnańcy z Númenoru, którzy dotarli do Śródziemiu po zatopieniu wyspiarskiego mocarstwa. Czy "Pierścienie władzy" przedstawią nam te wydarzenia?
Tolkienowscy puryści zapłaczą – w kanonie Tolkiena wykucie pierścieni i założenie Gondoru rozdzielają bowiem niecałe dwa tysiące lat – ale serial rzeczywiście może zmierzać w stronę pokazania nam upadku Númenoru i przybycia jego mieszkańców do Śródziemia. Co na to wskazuje?
Screen Rant zauważa, że pod koniec 1. sezonu "Pierścieni władzy" mieszkańcy Południa Śródziemia uciekają z kataklizmu, który pociągnął za sobą stworzenie Mordoru, i osiedlają się w portowym mieście Pelargir – w tym samym miejscu odnajdujemy ich w sezonie 2. Co o nim wiemy? W twórczości Tolkiena Pelargir pełni rolę najważniejszej kolonii Númenoru, do której udali się wyspiarze po zatonięciu wyspy. W czasach późniejszej świetności Gondoru miasto było jego największym portem.
Czy możemy zatem spodziewać się, że to Południowcy staną się przyszłymi poddanymi Gondoru – zwłaszcza w obliczu złączenia ich wątku z Isildurem (Maxim Baldry), dziedzicem Elendila (Lloyd Owen) i odległym przodkiem Aragorna? O ile twórcy otrzymają szansę, by w dalszym ciągu rozwijać historię serialu – sezonów może powstać wówczas podobno nawet pięć – nie byłoby większym zaskoczeniem, gdyby serial zagłębił się w historię upadku Númenoru i późniejszego założenia Gondoru w Śródziemiu przez Wiernych, grupę wyspiarzy, którzy do samego końca sprzeciwiali się polityce ostatnich władców wyspy. Warto dodać, że Ar-Pharazôn, polityk, którego w serialu gra Trystan Gravelle, był u Tolkiena ostanim królem Númenoru.
"Pierścienie władzy" mocno kompresują chronologię wydarzeń z prac autora "Władcy Pierścieni", ale chętnie sięgają po dobrze zakamuflowane elementy jego kanonu. Ostatnio dowiedzieliśmy się np. co łączy nowy szczep hobbitów z Gollumem. Zastanawialiśmy się też, czy entowie mogą być kobietami.
A jak wypada 2. sezon jako całość? Obejrzeliśmy już wszystkie osiem odcinków i o swoich wrażeniach pisaliśmy tutaj: Władca Pierścieni: Pierścienie władzy sezon 2 – recenzja. Kiedy premiera 5. odcinka "Pierścieni władzy"? Sprawdźcie, jak wygląda pełna rozpiska: Pierścienie władzy sezon 2 – kiedy kolejne odcinki?