Dlaczego tej krainy elfów z "Pierścieni władzy" nie ma w filmach Jacksona? Czy zostanie zniszczona?
Jacek Werner
11 września 2024, 15:43
"Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" (Fot. Amazon)
"Pierścienie władzy" toczą się tysiące lat przed filmami "Władca Pierścieni", co oznacza, że wiele zmieni się w Śródziemiu, nim dojdzie do Wojny o Pierścień. Czemu w trylogii Petera Jacksona nie ma tego królestwa elfów?
"Pierścienie władzy" toczą się tysiące lat przed filmami "Władca Pierścieni", co oznacza, że wiele zmieni się w Śródziemiu, nim dojdzie do Wojny o Pierścień. Czemu w trylogii Petera Jacksona nie ma tego królestwa elfów?
Serial "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" często pokazuje nam sceny rozgrywające się w krainie Lindon, w której rządzi Najwyższy Król Gil-galad (Benjamin Walker). To tam na narady w ostatnich odcinkach spotykają się też Galadriela (Morfydd Clark) i Elrond (Robert Aramayo). Ale dlaczego nie widzieliśmy tego królestwa w filmach Petera Jacksona?
Pierścienie władzy – dlaczego w filmach nie ma Lindonu
2. sezon "Pierścieni władzy" pokazuje elfów w dwóch głównych ośrodkach ich władzy: Lindonie i Eregionie, gdzie swoją kuźnię założył Celebrimbor (Charles Edwards). Pierwsza kraina wydaje się wręcz kluczowym miejscem dla nieśmiertelnych mieszkańców Śródziemia. Dlaczego zatem nie widzieliśmy jej w trylogii "Władca Pierścieni", która rozgrywa się w Trzeciej Erze? Czy została zniszczona w wojnie z Sauronem?
Mówiąc krótko: tak – przynajmniej w dużej części. Lindon istnieje nadal w Trzeciej Erze, a więc w czasach, w których rozgrywa się "Władca Pierścieni", ale nie jest już tak potężnym miejscem, jak niegdyś. Reżyser Peter Jackson postanowił zamiast tego pokazać tylko elfów mieszkających w Rivendell i Lothlórien.
W dziełach Tolkiena – i przestrzegamy przed potencjalnymi spoilerami dalszego biegu serialu – znaczenie Lindonu jako siedziby elfów zmniejsza się wraz z wydarzeniami Drugiej Ery. Kluczowym zdarzeniem, które wpływa na ten stan rzeczy, jest śmierć Gil-galada z ręki Saurona. Po wydarzeniach, które wiążą się z wojną Ostatniego Sojuszu Elfów i Ludzi z Sauronem, władzę w Lindonie przejmuje Círdan (w serialu gra go Ben Daniels), ale jego sukcesja nie wpływa znacząco na odmienienie losu Lindonu.
Ponieważ w starciu z władcą Mordoru poległo tylu elfów, niedobitki z Lindonu postanowili – w ogromnej liczbie – opuścić królestwo i ruszyć do Valinoru. Ci, którzy pozostali w potężnej niegdyś krainie elfów, pod wodzą Círdana, zajęli się budową okrętów, które wypływały na daleki Zachód Śródziemia. Po ostatecznym starciu z Sauronem we "Władcy Pierścieni" mieszkańców Lindonu zaczęło ponownie przybywać – gdy do miasta zaczęli napływać przybysze z Rivendell i Lorien. To wypływając z okolic Lindonu, w zakończeniu "Powrotu Króla", Śródziemie opuścili Gandalf, Bilbo i Frodo.
"Pierścienie władzy" pokażą nam jeszcze wiele zdarzeń, które doprowadzą do ukształtowania świata z czasów Wojny o Pierścień. Co ciekawe, spore znaczenie może mieć w nich Tom Bombadil. Zobaczyliśmy już, że serial przewidział dla niego kluczową rolę w starciu z Sauronem. Ostatnio twórcy serialu odpowiedzieli na pytanie, czy Bombadil jest Bogiem Śródziemia. Fanów zainteresowało też, dlaczego w domu Bombadila słychać kobiecy głos.
A jak wypada 2. sezon jako całość? Obejrzeliśmy już wszystkie osiem odcinków i o swoich wrażeniach pisaliśmy tutaj: Władca Pierścieni: Pierścienie władzy sezon 2 – recenzja. Kiedy premiera 5. odcinka "Pierścieni władzy"? Sprawdźcie, jak wygląda pełna rozpiska: Pierścienie władzy sezon 2 – kiedy kolejne odcinki?